
Budowa i zasada działania kondensatora – Co to są za urządzenia?
Na początku artykułu warto wyjaśnić co to jest kondensator. A więc jest to urządzenie, które znajdziemy nawet w najmniejszym układzie elektronicznym. Możemy sobie zatem wyobrazić jak duże jest zapotrzebowanie na świecie na kondensatory. Produkuje się je w bilionach sztuk rocznie na całym świecie. Jest to niewielkie urządzenie, które przechowuje ładunek elektryczny i działa w sposób podobny do akumulatora, który gromadzi energię na zapas. Budowa i zasada działania kondensatora jest dość prosta. Zachęcamy do kontynuowania czytania naszego artykułu.
Spis treści
Jak wygląda budowa i zasada działania kondensatora?
Budowa kondensatora w zależności od zastosowania materiału nieco różni się. Generalnie na konstrukcję składają się dwie płaszczyzny metalu, które są od siebie oddzielone cienką warstwą izolatora. Kondensator ma za zadanie gromadzić ładunek elektryczny o tej samej wartości lecz przeciwnym potencjale.
Jaki jest podział kondensatorów?
Skoro dowiedzieliśmy się już o budowie i zasadzie działania kondensatora czas poznać podział kondensatorów. A więc kondensatory dzielimy ze względu na budowę. Może to być kondensator płaski, walcowy, kulisty. Również dzielimy kondensatory na zastosowanie. Mogą być: foliowe, ceramiczne, nastawne, poliestrowe, elektrolityczne, superkondensatory. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zachęcamy do zajrzenia na blog firmy DACPOL dostępny na ich stronie www.