Jak dobrać zasilacz do lamp LED?

Jak dobrać zasilacz do lamp LED?

23 marca, 2019 Off By milmix

Dlaczego zasilacz do lamp LED jest tak ważny?

Dla osób niezbyt dobrze obeznanych z elektryką może okazać się sporym zaskoczeniem to, jak niesamowicie ważne jest odpowiednie zasilenie urządzeń. Wszelkie przerwy w dostawie energii mogą trwale uszkodzić sprzęt i tyczy się to absolutnie każdej technologii, łącznie z lampami LED. Jeszcze bardziej tragiczne w skutkach może okazać się zasilanie urządzeń za pomocą prądu o złym napięciu – to właściwie pewny sposób na jego trwałe uszkodzenie.

Warto również pamiętać o bardziej dosłownym niebezpieczeństwie związanym używaniem nieodpowiedniego lub zwyczajnie taniego zasilacza. Wszelkie spięcia i awarie mogą nawet doprowadzić do pożaru – niestety takie zdarzenia są zdecydowanie zbyt częste i prowadzą do wielu strasznych sytuacji. Dlatego odpowiednie dobranie transformatora do lamp LED jest kwestią znacznie ważniejszą, niż początkowo mogłoby się wydawać. Niewielką przesadą byłoby stwierdzenie, że istnieją okoliczności, w których taka decyzja może okazać się kwestią życia i śmierci.

zasilacz do lamp led jak dobrać

Istotna okazuje się też sprawa odpowiedniej oszczędności. Tani, niezbyt dobry zasilacz do lamp LED będzie pobierał znacznie więcej prądu niż lepszy egzemplarz, choć zapotrzebowanie na energię zawsze przecież będzie takie same. Wynika to z gorszej sprawności sprzętu, która w oczywisty sposób przekłada się na jego osiągi. Wydając więc początkowo więcej na zasilacz znacznie lepszej jakości, zaoszczędzimy w przyszłości na rachunkach za prąd. Jest to więc bardzo rozsądna i opłacalna inwestycja. Wniosek jest prosty – na tym sprzęcie nie należy oszczędzać.

Co powinien posiadać dobry zasilacz do lamp LED?

Dobry zasilacz LED powinien odznaczać się wysoką sprawnością, czyli pobierać z sieci o natężeniu 230V taką ilość prądu, jaką sam jest obciążony. Bardzo ważne są również filtry, niwelujące skoki i zakłócenia w przekazywaniu energii. Równie istotne okażą się z pewnością inne elektroniczne elementy zasilacza, które znacznie przedłużą żywotność lampy LED i zwiększą bezpieczeństwo używania tego sprzętu.

Tańsze urządzenia często pozbawione są niezbędnych zabezpieczeń, przez co ich używanie może okazać się znacznie bardziej niebezpiecznie, niż mogłoby się początkowo wydawać. Oprócz możliwości porażenia użytkownika prądem, gdy tylko ich dotkniemy, istnieje realne ryzyko wywołania pożaru w wyniku spięcia. Wiedząc, jak działają lampy LED łatwiej nam też będzie ocenić jakość potencjalnego zakupu.

Niestety, producenci bardzo często nie mają skrupułów i sprzedają urządzenia tak słabo zrobione, że ich używanie potrafi wiązać się nie tylko z możliwością uszkodzenia lampy LED, ale również z realnym niebezpieczeństwem dla jej użytkownika, a w skrajnych przypadkach stanowią nawet zagrożenie dla jego życia. Ten segment rynku jest zdecydowanie zbyt słabo kontrolowany i niestety nie możemy poradzić na to nic ponad rozsądne, logiczne wybory podczas zakupów. Warto dobrać zasilacze LED, które posiadają certyfikat TÜV – to organizacja zajmująca się walką z brakiem jakiejkolwiek kontroli na rynku i badająca bezpieczeństwo i użyteczność urządzeń. Ich odznaczenie daje znacznie większą szansę na to, że kupimy sensowny produkt.

Sending
User Review
0 (0 votes)