Kondensatory elektrolityczne – Jak są zbudowane?

Kondensatory elektrolityczne – Jak są zbudowane?

12 lipca, 2021 Off By piotrek-adm

Kondensatory elektrolityczne zbudowane są z dwóch okładek przełożonych dielektrykiem. Wszystko jest zawinięte i umieszczone w aluminiowym kubeczku. Dodatkowym zabezpieczeniem jest jego uszczelnienie gumowym materiałem. Dwie okładki się od siebie różnią, jedna z nich jest elektrodą metalową, a druga elektrolitową. Bardzo ważne, aby zwracać uwagę, która z nich zostanie podłączona do określonego potencjału tzw. „plusa” a która do „minusa”.

Kondensatory w ogólnym znaczeniu

Każde z kondensatorów i nie tylko kondensatorów elektrolitycznych można podzielić na dwa rodzaje m. in. biegunowe oraz bezbiegunowe. Występują, również niespolaryzowane oraz spolaryzowane. Przy podłączaniu niektórych kondensatorów istotny jest kierunek włączenia ich obwodu. Należy pamiętać, aby kondensatory podłączać, równolegle do zasilanego urządzenia, ich działanie można śmiało porównać do akumulatorów. Dzięki zastosowaniu tych układów wahania napięcia prądu zmniejszają się.

kondensatory elektrolityczne

Zastosowanie kondensatorów

Zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem kondensatorów jest filtracja zasilania. Szczególnie używa się ich w układach cyfrowych, które są bardzo wrażliwe na zakłócenia, co może powodować ich niepoprawne działanie. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się kondensatory, które nie przepuszczają prądu stałego. A dodatkowo przewodzą prąd zmienny. Jednak nie wszystkie kondensatory sprawdzą się w tej roli. Do filtrowania sygnałów nie zaleca się używanie kondensatorów elektrolitycznych ze względu na indukcyjność szeregową.

Sending
User Review
0 (0 votes)