
Stacje ładowania elektrycznego w Polsce
Marki samochodowe, które chcą wykazać się odpowiedzialnością za kwestie środowiskowe, w swoich raportach dokładnie informują, jakie kroki podejmują, by ograniczyć negatywny wpływ samochodów na środowisko. Takie podejście odpowiada na potrzeby współczesnej doby elektromobilności.
Spis treści
Elektromobilność w liczbach
Liczba samochodów z silnikiem elektrycznym z roku na rok rośnie. Z danych na koniec czerwca 2021 roku wynika, że w Polsce posiadamy ok. 27 tysięcy zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. Warto dodać, że na flotę zeroemisyjnych pojazdów składają się nie tylko samochody osobowe. Po takie rozwiązanie sięgają samochody ciężarowe i dostawcze, autobusy a nawet motocykle i motorowery.
Stacje ładowania EV – odpowiedź na rosnące potrzeby użytkowników
Równolegle z rozwojem branży pojazdów elektrycznych rośnie rozbudowa sieci stacji ładowania elektrycznego. W związku z tym, że zwiększa się zainteresowanie elektromobilnością, zwiększa się również liczba samochodów w udziale na jedną stację ładowania elektrycznego. Tych w Polsce jest ok. 1500. Wynika z tego, że obecnie branża samochodów elektrycznych stoi przed potrzebą rozbudowy publicznych punktów ładowania, ale także zwiększania ich wydajności.
Można zatem śmiało wysnuć wniosek, że w tym innowacyjnym produkcie, jakim niewątpliwie jest stacja ładowania EV, tkwi duży potencjał rozwoju elektromobilności. Jest to usługa o wyższej wartości dodanej, co z kolei równoważy strukturę popytu i podaży.
Stacje ładowania elektrycznego – zalety
Stacje ładowania EV to najnowocześniejsze rozwiązanie doby elektromobilności. Stanowiska z odpowiednio zaprojektowanymi ładowarkami, które zasila prąd z lokalnych sieci energetycznych, widoczne są w wielu miejscach użyteczności publicznej. Pomijając kwestię ceny, warto wspomnieć o tym, że stacja taka jest niezwykle wydajna. Za standard można już uznać ładowarki prądu stałego (DC) i prądy przemiennego (AC). Oprócz tego producenci stacji ładowania łączą innowacyjność z ekologią. Stacje ładowania EV bowiem doskonale wpisują się w trend zrównoważonej elektromobilności. Nie wymagające rozbudowy, umieszczane w strategicznych punktach (nie tylko na terenach miejskich) zdecydowanie są tzw. produktem jutra.
Dzięki stacjom ładowania EV także podróżowanie (nie tylko po Polsce) stanie się o wiele łatwiejsze. Jadący samochodem elektrycznym bowiem w dowolnym miejscu będzie mógł taki samochód naładować. Dodając do tego przyjemność podróżowania cichym pojazdem (elektryczne w istocie takie są!)i niskie koszty eksploatacji (patrz: ceny paliwa) jesteśmy w stanie łączyć wymarzony urlop z dbaniem o środowisko w dobie postępujących zmian klimatycznych.