Subwoofer – czy warto go kupić?

Subwoofer – czy warto go kupić?

21 marca, 2019 Off By milmix

Subwoofer co to takiego?

Subwoofer to dodatkowy głośnik, który służy odtwarzaniu najniższych dźwięków, skupiając się na dodaniu tonom o niskiej częstotliwości odpowiedniej głębi. Jest ważnym elementem zwłaszcza wtedy, gdy głośników używamy w kinie domowym. Odpowiedni bas nie musi szczególnie mocno wzbogacać muzyki (wiele tu zależy od słuchanego gatunku) ale filmom przysłuży się bez wyjątku. Doda dodatkowego wymiaru nie tylko rozmowom bohaterów, dźwiękom otoczenia, ale przede wszystkim efektownym odgłosom uderzeń, wystrzałów i wybuchów, portretujących efektowną akcję i sprawiając, że osuniemy się na samą krawędź fotela.

subwoofer czy warto

Urządzenia te można wygodnie podzielić na aktywne oraz pasywne. Subwoofer aktywny posiada fabrycznie wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu nie trzeba go kupować, podłączać i przede wszystkim dostosowywać osobno.

To niezwykle wygodne rozwiązanie, co naturalnie sprawia, że pasywne egzemplarze z każdym kolejnym rokiem wyraźnie tracą na popularności. Istnieje też kwestia konstrukcji, którą subwoofer może mieć otwartą lub zamkniętą – do tej pierwszej można podłączyć dodatkowe rozszerzenia, dodając głębi i głośności basom, te drugie nie dają takiej możliwości, ale rekompensują tę niedogodność większą wygodą i prostotą, niezwykle cenną dla przeciętnego użytkownika, niezbyt zainteresowanego technologicznymi nowinkami.

Jeśli często zdarza nam się słuchać muzyki podczas jazdy, warto wiedzieć, że istnieje również coś takiego jak subwoofer samochodowy – doskonałe rozwiązanie dla osób cieszących się podróżami autem i lubiących wzbogacać je atrakcyjnym dźwiękiem. Choć mogłoby się wydawać, że to sprzęt stworzony nieco na pół gwizdka, skoro ma spełniać odrobinę mniej ważną funkcję od tego instalowanego w kinie domowym. Jednak niekoniecznie musi tak być – wiele firm tworzy urządzenia specjalnie dla samochodów, sprawdzające się doskonale w podobnych warunkach. Warto na przykład spojrzeć na subwoofery JBL.

Czy warto kupić subwoofer?

Jeśli zastanawiamy się czy kupić subwoofer do kina domowego odpowiedź jest niezwykle prosta – to urządzenie dodaje portretującym film dźwiękom dodatkowego wyrazu, zwłaszcza, gdy mówimy o obrazach przepełnionych akcją. Dzięki głębokim basom wybuchy i wystrzały będą brzmiały tak doskonale, jak na kinowej sali. Nie mówiąc już o głosie Vina Diesla.

Z kolei jeśli tym urządzeniem, którego zakup rozważamy, jest subwoofer do auta, odpowiedź jest już dużo bardziej skomplikowana. Jeśli spędzamy w trasie dużo czasu i lubimy słuchać podczas podróży muzyki wypełnionej odpowiednią porcją soczystego basu, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na subwoofer, który bardzo wzbogaci jej brzmienie.

Jeśli jednak nie spełniamy tych warunków, nie odniesiemy z zakupu aż tak dużych korzyści – w tym wypadku główny powód dla którego warto jest kupić subwoofer samochodowy jest taki sam i sami musimy zdecydować, czy jest dla nas wystarczający. Jeśli słuchamy muzyki w aucie, będziemy mogli wzbogacić ją dodatkowo dzięki urządzeniu, jeśli tego nie robimy… cóż, w takim wypadku jest zwyczajnie niepotrzebne.

Sprawdź także: Do czego służy kondensator audio?

Sending
User Review
0 (0 votes)