
Wyłączniki bezpieczeństwa – Co powinieneś o nich wiedzieć?
Podczas pracy maszyn, czasami zdarzają się niespodziewane awarie lub sytuacje, które zagrażają zdrowi pracownika. Aby móc zareagować na tego typu zdarzenia montuje się wyłączniki bezpieczeństwa, których można użyć w awaryjnych sytuacjach. Zgodnie z zasadami BHP oraz dyrektywą maszynową, każde urządzenie powinno być wyposażone w taki włącznik, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Spis treści
Czym są włączniki bezpieczeństwa?
Zazwyczaj wyłączniki bezpieczeństwa są kształtu grzybka o kolorze żółtym lub czerwonym. Jest to urządzenie do zatrzymania pracy maszyny. Wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna momentalnie przestaje pracować. Występują, również przyciski z różnymi wersjami m.in. z specjalnym kluczykiem czy kołnierzem zabezpieczającym. Wyłączniki bezpieczeństwa mogą być instalowane w wersjach panelowych jak i powierzchniowo. Niektóre modele są, również specjalnie podświetlane, aby były łatwiej widoczne w pomieszczeniach o dużym stopniu zapylenia. Warto, również dodać, że wykorzystuje się w tego typu rozwiązaniach efekty dźwiękowe.
Jakie są rodzaje wyłączników?
Aktualnie na rynku są dostępne dwa rodzaje włączników bezpieczeństwa:
- Wyłączniki linkowe – tutaj zatrzymanie pracy maszyn polega na pociągnięciu linki. Takie rozwiązanie nie wymaga tego, aby dany pracownik znajdował się przy wyłączniku. Wystarczy, że linka będzie przebiegać przez jego stanowisko pracy.
- Wyłączniki grzybkowe – Najczęściej posiadają czerwony lub żółty przycisk przy osłonce w kształcie grzybka. Wyłącznik musi znajdować się w najłatwiej dostępnym miejscu, aby można było go szybko użyć w momencie niebezpieczeństwa.