Wyłączniki bezpieczeństwa – Co powinieneś o nich wiedzieć?

Wyłączniki bezpieczeństwa – Co powinieneś o nich wiedzieć?

7 maja, 2021 Off By piotrek-adm

Podczas pracy maszyn, czasami zdarzają się niespodziewane awarie lub sytuacje, które zagrażają zdrowi pracownika. Aby móc zareagować na tego typu zdarzenia montuje się wyłączniki bezpieczeństwa, których można użyć w awaryjnych sytuacjach. Zgodnie z zasadami BHP oraz dyrektywą maszynową, każde urządzenie powinno być wyposażone w taki włącznik, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. 

Czym są włączniki bezpieczeństwa? 

Zazwyczaj wyłączniki bezpieczeństwa są kształtu grzybka o kolorze żółtym lub czerwonym. Jest to urządzenie do zatrzymania pracy maszyny. Wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna momentalnie przestaje pracować. Występują, również przyciski z różnymi wersjami m.in. z specjalnym kluczykiem czy kołnierzem zabezpieczającym. Wyłączniki bezpieczeństwa mogą być instalowane w wersjach panelowych jak i powierzchniowo. Niektóre modele są, również specjalnie podświetlane, aby były łatwiej widoczne w pomieszczeniach o dużym stopniu zapylenia. Warto, również dodać, że wykorzystuje się w tego typu rozwiązaniach efekty dźwiękowe. 

Wyłączniki bezpieczeństwa - bezdotykowy

Jakie są rodzaje wyłączników? 

Aktualnie na rynku są dostępne dwa rodzaje włączników bezpieczeństwa:

  • Wyłączniki linkowe – tutaj zatrzymanie pracy maszyn polega na pociągnięciu linki. Takie rozwiązanie nie wymaga tego, aby dany pracownik znajdował się przy wyłączniku. Wystarczy, że linka będzie przebiegać przez jego stanowisko pracy. 
  • Wyłączniki grzybkowe – Najczęściej posiadają czerwony lub żółty przycisk przy osłonce w kształcie grzybka. Wyłącznik musi znajdować się w najłatwiej dostępnym miejscu, aby można było go szybko użyć w momencie niebezpieczeństwa.
Sending
User Review
0 (0 votes)