Gdzie pracują i ile zarabiają specjaliści od automatyki i robotyki?

18 marca, 2019 Off By milmix

Świat zmienia się na naszych oczach, a wizje rodem z filmów science fiction wkraczają w zwyczajną codzienność, stając się jej częścią i powszedniejąc z czasem. Technologia która nas otacza jeszcze niedawno zdawała się wizją odległej przyszłości. Dziś nikogo nie zaskakuje, a skomplikowane algorytmy zarządzające nowoczesną maszynerią są praktycznie niezauważalne dla szarego osobnika, który nie stoi za kurtyną i nie pociąga za sznurki, choć nieustannie korzysta z efektów spektaklu. Nowoczesne, „myślące” maszyny dawno już wykroczyły poza gigantyczną maszynerię działającą przy kilometrowych taśmach produkcyjnych. Obecnie są wszędzie dookoła nas, podobnie jak i specjaliści z tej dziedziny. To zaś rodzi pytanie, na jakie zarobki mogą liczyć osoby zajmujące się robotyką?

Automatyka i robotyka wokół nas

robotyka i automatyka praca

Robotyka jest dziś niemal wszędzie: w kuchni, wśród urządzeń sprzątających, na lotnisku i w supermarketach, na poczcie, nie mówiąc już o sprzęcie służącym do czystej rozrywki. Ostatnio zaś coraz śmielej poczynią sobie chociażby w dziecięcych zabawkach, nie tylko ją wykorzystując, ale również ucząc dzieci automatyki, na przykład poprzez niezwykle pomysłowe zestawy Lego Technic.

A skoro świat robotyki jest nam bliższy niż kiedykolwiek wcześniej, również dostęp do niego jest coraz łatwiejszy. Kierunki studiów oferujące wiedzę z tej dziedziny znajdują się w ofercie ogromnej ilości uczelni, w niemal każdym większym mieście Polski. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zapewniana przez takie kierunki jak automatyka i robotyka praca jest bardzo atrakcyjna i daje olbrzymie szanse na rozwój. Również zainteresowanie nauką w tych dziedzinach jest gigantyczne. To sprawia, że proces rekrutacji potrafi być dość skomplikowany. Warto jednak go przetrwać, bo efekty są niezwykle opłacalne.

Pewna praca i dobre zarobki po robotyce

Na stanowiskach powiązanych z robotyką zarobki wahają się przeciętnie od 4000, 4500 złotych na niższych stanowiskach, poprzez 6500 bliżej kierownictwa i więcej wraz ze wspinaczką po kolejnych stopniach drabinki stanowisk. Nie da się ukryć, że to naprawdę dobre zarobki, wynagradzające z nawiązką czasami dość męczący proces rekrutacji czy dość długi czas studiów (zazwyczaj w okolicach siedmiu lat).

Powiązana z automatyką i robotyką praca nie jest oczywiście dla każdego i wymaga umysłu bliższego ścisłemu. Jednak osoby, którym odpowiada tego typu praca z pewnością nie będą rozczarowani – branża jest nie tylko opłacalna, ale też ogromna i rozwijająca się w niewiarygodnym wręcz tempie. O znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie nie powinno być trudno – zapotrzebowanie jest bardzo duże, a pracodawcy bardzo chętnie powierzają stanowiska osobom młodym i pełnym pasji. Robotyka jawi się więc jako wręcz doskonałe rozwiązanie dla młodych, nowoczesnych osób, zainteresowanych światem współczesnych technologii.

Jest też doskonałą alternatywą dla programowania (które stało się ostatnio wręcz synonimem dobrze płatnego, przyszłościowego stanowiska). Ta dwa zawody są ze sobą dość mocno powiązane (ostatecznie roboty działają według zaprogramowanych wcześniej algorytmów) ale oferują mimo wszystko różne wyzwania – robotyka i automatyka opierają się na urządzeniach, a nie informatycznym kodzie, wciąż oferując zarobki porównywalne ze specjalistami od pisania kodu.

Sending
User Review
0 (0 votes)