Co to są tagi NFC?

Co to są tagi NFC?

13 listopada, 2020 Off By E D

Technologia NFC staje się coraz bardziej popularne, obecnie jest już swego rodzaju standardem w telefonach z wyższej półki. Jednak mimo, że pojęcie to jest coraz częściej spotykane, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego co to są tagi NFC.

Czym jest samo NFC i skąd się wzięło?

Zanim odpowiemy na pytanie co to są tagi NFC, zagłębmy się w historię powstania samej technologii. NFC wywodzi się z technologii RFID – identyfikacji częstotliwości radiowej. Pierwszy związany z RFID patent powstał w 1983 roku. Ponad 20 lat później firmy Sony, Philips i Nokia przystąpili wspólnie do Near Field Communication Forum – bez profitowego stowarzyszenia producentów, które zostało powołane w celu rozwoju technologii bezdotykowej.

W 2003 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy koncernami Philips i Visa w sprawie rozwoju płatności z wykorzystaniem NFC, nie wiele później, bo po trzech latach pojawiły się tagi NFC. W 2008 do sprzedaży trafił pierwszy telefon wyposażony w tę technologię – była to Nokia 6131, natomiast pierwszy smartfon z technologią NFC został wypuszczony na rynek w 2010 roku Rok później Samsung wprowadził na rynek pierwszego smartfona z NFC działającego na Androidzie – Google Nexus S.

co to są tagi nfc

Powiedźmy w końcu co to są tagi NFC

Najwyższy czas odpowiedzieć na pytanie co to są tagi NFC. Są to miejsca z chipami NFC, z którymi mogą łączyć się urządzenia wspierające ową technologię. Tagi możemy umieścić praktycznie wszędzie – na przedmiotach, plakatach czy punktach informacyjnych. W momencie, gdy zbliżymy do nich czytnik – np. telefon, przesyłamy do niego dane z otagowanego miejsca. W Polsce tagami NFC zajmuje się głównie firma NFC Vision.

Sending
User Review
0 (0 votes)