
Dysk SSD w laptopie – jak zamontować i podłączyć?
Dysk SSD znacząco poprawia parametry pracy komputera. Stąd, czasem godną rozważenia opcją, jest danie szansy naszemu lapkowi na reinkarnację poprzez wymianę starego, wysłużonego dysku HDD na szybciutki SSD. Jak to zrobić i czy warto?
Oprócz szybszego odczytu i zapisu danych, dyski SSD od HDD różni brak pracy ruchomych części w trakcie działania dysku, co oznacza, że nie istnieje ryzyko mechanicznego zużycia tego urządzenia. Ponadto pracują ciszej, są lżejsze i zużywają mniej energii.
Wszystkie te cechy sprawiają, że dyski SSD, o ile nie są tak kluczowe dla pracy stacjonarnego PC (ale pamiętajmy, że każdy komputer lepiej będzie pracował z dyskiem SSD), to w przypadku urządzeń mobilnych decydują o skokowym wzroście parametrów użytkowych.
Mniejsza waga, dłuższa praca na jednym ładowaniu baterii, mniejsze ryzyko utraty danych w przypadku upadku lub oddziaływania drgań i wibracji etc. – jeżeli tylko mamy taką możliwość to w urządzeniu przenośnym powinniśmy mieć dysk SSD.
Spis treści
Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które sprawiają, że nie musimy się martwić ryzykiem utraty danych czy koniecznością reinstalacji systemu operacyjnego z powodu wymiany dysku. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jaki sposób sklonować dane z jednego dysku i zapisać na drugim.
Czytaj także: jak podłączyć smartfon do telewizora?
W sieci bez problemu znajdziemy darmowe narzędzia, które to umożliwiają. Popularny jest EaseUS Todo Backup Free. Oprócz opcji tworzenia backupu (do czego gorąco zachęcamy, jeżeli nie chcesz w lokalnej skali poznać czym był blackout w Blade Runnerze 2049 – Ty nie musisz tracić swoich pamiątkowych zdjęć), program ten umożliwia klonowanie dysku. Jest to dla nas idealna funkcja, gdy zastanawiamy się jak zamontować dysk SSD w laptopie.
Po operacji klonowania możemy śmiało zainstalować nowy dysk w starym lapku. Oczywiście, jeżeli mamy dane w chmurze, mamy ochotę zainstalować system operacyjny od początku, możemy zrezygnować z klonowania. Pamiętajmy o wymogach ESD – czy sobie ten skrót rozszyfrujemy jako Electrostatic Sensitive Device czy też Electrostatic Discharge dla nas oznacza on jedno: pamiętajmy o opasce na ręce i macie antystatycznej. Jeżeli nie chcemy wydawać dodatkowych 35 – 50 PLN na taki sprzęt, wystarczy jak przed pracą dotkniemy choćby uziemionego grzejnika. Ale oczywiście w tym przypadku nikt nie da gwarancji, że nie uszkodzimy naszego sprzętu poprze wyładowania elektrostatyczne.
Po otworzeniu obudowy lapka i odłączeniu baterii, należy odkręcić ramkę w której znajduje się dysk, odpiąć przewód i ostrożnie wyciągnąć naszego starego HDD. Jak zamontować dysk SSD w laptopie? Montaż nowego dysku polega oczywiście na wykonaniu poprzednio opisanych czynności w odwrotnej kolejności. Może się zdarzyć, że nasz laptop nie jest dostosowany do grubości dysku SSD, w związku z czym potrzebujemy dołożyć jeszcze odpowiednią podkładkę dystansującą. Po prawidłowej instalacji dysku, dokręceniu wszystkich śrubek, wpięciu przewodów, wpięciu baterii, zamykamy obudowę komputera.
Podsumowanie
Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, po uruchomieniu komputera zobaczymy pulpit naszego systemu operacyjnego (jeżeli dokonaliśmy klonowania, w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do instalacji OS). Podsumowując: jak podłączyć dysk SSD? Bajecznie prosto!
Sprawdź ponadto: do czego służy kondensator car audio?