Fotowoltaika czy kolektory słoneczne?

Fotowoltaika czy kolektory słoneczne?

28 listopada, 2019 Off By AniBit

Energia słoneczna z dnia na dzień zyskuje na popularności. Coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii, mając na uwadze nie tylko oszczędności za prąd, ale także stan środowiska. W nowoczesnym budownictwie montowanie paneli fotowoltaicznych lub słonecznych staje się coraz bardziej powszechne. Jeśli stoisz przed wyborem instalacji, warto zastanowić się przede wszystkim nad budżetem, a także nad funkcją wybranych przez nas paneli. Fotowoltaika czy kolektory słoneczne? Jak dokonać wyboru? Przekonaj się!

fotowoltaika czy kolektory słoneczne

Fotowoltaika czy kolektory – różnice

I choć punktem wspólnym obu instalacji jest fakt, że wykorzystują energię słoneczną, to w zupełnie inny sposób wykorzystują one promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie – różnią się sposobem działania i rodzajem wytwarzanej energii. Kolektory słoneczne wykorzystują przechwycone promieniowanie przez absorber, a następnie za pomocą specjalnych rurek transportowych czynnik roboczy dostaje się do zasobnika, skąd ogrzewana jest ciepła woda. Fotowoltaika działa w taki sposób, że cząstki światła powodują powstanie elektronów, z których następnie wytwarza się napięcie elektryczne – niezbędne do wytworzenia się prądu stałego, a w rezultacie prądu zmiennego.

Czym kierować się przy wyborze instalacji?

Warto mieć na uwadze, że instalacje solarne są zdecydowanie tańsze. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że nie jest ona w stanie pełnić tylko funkcji, co fotowoltaika, co nie zmienia faktu, że bardzo dobre sprawdzi się chociażby jako zestaw dla domu jednorodzinnego. Drugi rodzaj instalacji natomiast jest zdecydowanie bardziej wszechstronny, ponieważ z wykorzystaniem tego typu urządzeń można ogrzewać niemal każdy rodzaj budynku, a nadmiar energii nie zostaje zmarnowany. Fotowoltaika czy kolektory słoneczne? Co wybierasz?

Sending
User Review
0 (0 votes)