Jak działa kondensator?

Jak działa kondensator?

30 września, 2022 Off By MG

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć jeden z najbardziej pożądanych elementów elektronicznych, jakimi są kondensatory. Jeżeli zastanawiasz się, jak działa kondensator, odpowiedz na to pytanie, odnajdziesz w tym wpisie. Na samym wstępie warto przedstawić kondensatory, ponieważ są dosyć specjalistycznym elementem, występującym w prawie każdej technologii. Jest to element stworzony z dwóch przewodników, posiadających w centrum dielektryk, czyli izolator. W prostych słowach ma on za zadanie gromadzić ładunek elektryczny, pomimo posiadania stałego zasilania np. z gniazdka. Jak działa kondensator w naszych płytach głównych? Podtrzymuje napięcie w komputerze, w kilku celach. Po pierwsze utrzymuje napięcie potrzebne do czynności systemowych, po drugie zasila dane o naszych działaniach, w sytuacjach kiedy, komputer jest wyłączony. Więcej o kondensatorach odnajdziesz w naszym innym wpisie.

kondensator

Jak sprawdzić czy kondensator uległ uszkodzeniu?

Jeśli nie wiesz, jak działa kondensator, a chciałbyś sprawdzić, czy to akurat on jest zniszczony, możesz to sprawdzić. Najczęściej kondensatory ulegają zniszczeniu, z powodów spalenia. Niestety bardzo często przepięcia lub za duże napięcie spowodowane mocnym prądem, przepala ten element, szczególnie że kondensatory łakną napięcia. Charakterystyczna dla takich uszkodzeń jest przypalona górna warstwa oraz specyficzny zapach spalonej elektroniki, który pozostaje na elemencie długi czas. Warto wtedy przyjść do specjalistycznego laboratorium naprawczego, gdzie konkretni specjaliści zbadają najpierw napięcia na elementach całego obwodu, a następnie wykonają wymianę na nowe części. Należy pamiętać, iż kondensator jest tylko jednym z elementów znajdujących się w układach. Są one bezpośrednio powiązane z innymi elementami np. tranzystorami lub rezystorami. Poprzez swoje parametry, potrafią wpływać na działania kondensatorów, w zależności od potrzeb danego projektu.

Czy mogę samodzielnie go przylutować?

Aby móc poprawnie zamontować kondensator w układzie należy mieć, chociaż minimalną wiedzę oraz umiejętności na temat elektroniki. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry elementów znajdujących się w tym samym obwodzie. Jest to ważne, aby nie uszkodzić elektroniki jeszcze bardziej. Kolejną rzeczą jest posiadanie wiedzy o prawidłowym lutowaniu i działaniach chemicznych. Luty powinny być wysokiej jakości, a odlutowywanie spalonego elementu, również musi być prawidłowo wykonane. Do takich czynności przyda się świetnie lutownica o odpowiednio małym trzonie i pęseta do utrzymania prawidłowej czystości. Zastanawiasz się jak działa kondensator, w kontekście lutowania? Bardzo ważne jest, aby znać gdzie jest + oraz -. Jest to kluczowe dla prawidłowego zamontowania kondensatora, w przeciwnym wypadku ulegnie zniszczeniu, ponieważ jego nóżki muszą być na odpowiednim miejscu.  

Jak dobrać odpowiedni kondensator

Dla większości osób kondensatory to czarna magia. Są również osoby, które rozumieją proces ich działania. Jeżeli jesteś elektronikiem i wiesz, jak działa kondensator, możesz spróbować dobrać kondensator o odpowiednich parametrach, dla Twojego układu zasilania. Jednakże jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z elektroniką, nie zalecamy samodzielnie doboru. Istnieje wiele rodzajów kondensatorów i dobranie odpowiednich dla nich parametrów jest trudne. Natomiast warto sprawdzić opis spalonego kondensatora i zakupić dokładnie ten sam model, jest to dosyć ryzykowny zabieg, ponieważ bez multimetru, nie sprawdzisz pozostałej ścieżki, która również mogła ulec awarii. Jeśli nie jesteś pewien, jak działa kondensator, zaufaj specjalistom i pozwól im na naprawę całościową. Odnajdziesz wiele sklepów z elektroniką, w których sprzedawca powinien mieć idealny zamiennik, jakiego poszukujesz. Dlatego nie wyrzucaj starego elementu, ponieważ ułatwisz w ten sposób, zakupienie tego samego produktu.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)