Jak samodzielnie zbudować car audio?

Jak samodzielnie zbudować car audio?

18 marca, 2019 Off By milmix

Jeśli zależy nam na tym, by nasze car audio było naprawdę dobrej jakości, nie powinniśmy na nim oszczędzać. O ile podczas zakupu odtwarzacza możemy pozwolić sobie na wybór oparty bardziej na dodatkach, niż na jakości i w efekcie nieco na nim zaoszczędzić, tak podczas wyboru głośników nie ma innego wyjścia – wysoka jakość niestety niemal zawsze równa się wysokiej cenie.

Jakie głośniki do car audio?

Istotna jest również liczba głośników samochodowych, zależna przede wszystkim od wielkości naszego auta oraz prywatnych upodobań. Nie należy jednak kierować się wyłącznie ilością – więcej niekoniecznie znaczy lepiej, a przesada może zamienić wymarzone nagłośnienie w aucie w źródło chaotycznego hałasu, który będzie wywoływał więcej irytacji niż czystej przyjemności. Warto lepiej zapytać, jakie głośniki do car audio sprawdzą się najlepiej.

ile kosztuje car audio

Chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem są tak zwane głośniki kompaktowe, czyli pełen, zrównoważony zestaw. Składają się na niego dwie piszczałki (czyli głośniki wysokotonowe) oraz dwa głośniki niskotonowe, które będą wzajemnie doskonale się uzupełniać. Głośniki samochodowe powinniśmy umieścić w okolicy przodu auta, przy desce rozdzielczej, minimalnie poniżej uszu kierowcy. Żeby osiągnąć maksymalny efekt, powinniśmy przed montażem odpowiednio przygotować otwory na zakupione przez nas urządzenia. dobrym pomysłem może okazać również wyciszenie drzwi, dzięki czemu dźwięk nie będzie się zniekształcał. Oczywiście taka usługa kosztuje, jednak nie jest to niezwykle wysoka cena – około trzystu złotych.

Bardzo ważnym elementem jest również subwoofer samochodowy – to on będzie najlepiej wpływał na basy i najniższe tony wydobywane z naszych głośników. Dzięki niemu muzyka zyska dodatkowego wyrazu, ma to jednak niestety swoją cenę. Sam głośnik kosztuje około tysiąca złotych, a trzeba go również zamontować. W Internecie można znaleźć wiele sposobów na zrobienie tego samodzielnie, jednak zdecydowanie lepiej zaufać pod tym względem fachowcom. Do kosztów car audio trzeba więc dołożyć cenę skrzyni lub tuby rezonansowej. Więcej na temat tego rodzaju głośników znajdziesz w dedykowanym wpisie: Subwoofer – czy warto kupić?

Kup dobry wzmacniacz samochodowy

Wybór wzmacniacza nie należy do szczególnie prostych zadań. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli, bardzo różnych marek, oferujących niezwykle różną jakość i natężenie dźwięku. Różne firmy starają się uzyskać różne barwy – najwięcej zależy tu oczywiście od prywatnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że zbyt mocny wzmacniacz car audio może uszkodzić głośniki, nieprzystosowane do tak dużej mocy. Przed zakupem urządzenia należy więc zapoznać się z parametrami pozostałych elementów naszego zestawu i rozsądnie dobrać do nich wzmacniacz.

Najlepiej wybrać czterokanałowy wzmacniacz audio – bardzo łatwo będziemy mogli podłączyć do niego wszystkie elementy zestawu kompaktowego oraz subwoofer. Niestety, to kolejny element car audio, który jest w stanie naprawdę nadwyrężyć nasz budżet. Przyjdzie nam za niego zapłacić około tysiąca złotych, choć już za połowę tej ceny będziemy w stanie zakupić używany egzemplarz będący wciąż w bardzo dobrym stanie. To może okazać się optymalnym rozwiązaniem. Kolejnym kosztem może się okazać także kondensator car audio.

Warto wcześniej zrobić rozeznanie w potrzebach i specyfice naszego samochodu. Dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć, ile kosztuje car audio robione samemu, a ile trzeba zapłacić za kompletny zestaw.

Sending
User Review
0 (0 votes)