Jak samodzielnie zbudować car audio?

Jak samodzielnie zbudować car audio?

Marzec 18, 2019 Off By milmix

Nie oszczędzaj na głośnikach

Jeśli zależy nam na tym, by nasze car audio było naprawdę dobrej jakości, nie powinniśmy na nim oszczędzać. O ile podczas zakupu odtwarzacza możemy pozwolić sobie na wybór oparty bardziej na dodatkach, niż na jakości i w efekcie nieco na nim zaoszczędzić, tak podczas wyboru głośników nie ma innego wyjścia – wysoka jakość niestety niemal zawsze równa się wysokiej cenie.

Istotna jest również ilość głośników samochodowych, zależna przede wszystkim od wielkości naszego auta oraz prywatnych upodobań. Nie należy jednak kierować się wyłącznie ilością – więcej niekoniecznie znaczy lepiej, a przesada może zamienić wymarzone car audio w źródło chaotycznego hałasu, który będzie wywoływał więcej irytacji niż czystej przyjemności.

car audio

Chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem są tak zwane głośniki kompaktowe, czyli pełen, zrównoważony zestaw. Składają się na niego dwie piszczałki (czyli głośniki wysokotonowe) oraz dwa głośniki niskotonowe, które będą wzajemnie doskonale się uzupełniać. Głośniki samochodowe powinniśmy umieścić w okolicy przodu auta, przy desce rozdzielczej, minimalnie poniżej uszu kierowcy. Żeby osiągnąć maksymalny efekt, powinniśmy przed montażem odpowiednio przygotować otwory na zakupione przez nas urządzenia. dobrym pomysłem może okazać również wyciszenie drzwi, dzięki czemu dźwięk nie będzie się zniekształcał. Oczywiście taka usługa kosztuje, jednak nie jest to niezwykle wysoka cena – około trzystu złotych.

Bardzo ważnym elementem jest również subwoofer samochodowy – to on będzie najlepiej wpływał na basy i najniższe tony wydobywane z naszych głośników. Dzięki niemu muzyka zyska dodatkowego wyrazu, ma to jednak niestety swoją cenę. Sam głośnik kosztuje około tysiąca złotych, a trzeba go również zamontować. W Internecie można znaleźć wiele sposobów na zrobienie tego samodzielnie, jednak zdecydowanie lepiej zaufać pod tym względem fachowcom. Do kosztów car audio trzeba więc dołożyć cenę skrzyni lub tuby rezonansowej.

Kup dobry wzmacniacz

Wybór wzmacniacza nie należy do szczególnie prostych zadań. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli, bardzo różnych marek, oferujących niezwykle różną jakość i natężenie dźwięku. Różne firmy starają się uzyskać różne barwy – najwięcej zależy tu oczywiście od prywatnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że zbyt mocny wzmacniacz car audio może uszkodzić głośniki, nieprzystosowane do tak dużej mocy. Przed zakupem urządzenia należy więc zapoznać się z parametrami pozostałych elementów naszego zestawu i rozsądnie dobrać do nich wzmacniacz.

Najlepiej wybrać czterokanałowy wzmacniacz audio – bardzo łatwo będziemy mogli podłączyć do niego wszystkie elementy zestawu kompaktowego oraz subwoofer. Niestety, to kolejny element car audio, który jest w stanie naprawdę nadwyrężyć nasz budżet. Kosztuje około tysiąca złotych, choć już za połowę tej ceny będziemy w stanie zakupić używany egzemplarz będący wciąż w bardzo dobrym stanie. To może okazać się optymalnym rozwiązaniem.