Jak zrobić dobre nagłośnienie w swoim aucie?

Jak zrobić dobre nagłośnienie w swoim aucie?

21 marca, 2019 Off By milmix

Dobre nagłośnienie w samochodzie – od czego zacząć?

Podstawą dobrego nagłośnienia w aucie jest odtwarzacz. Wybór jest tu naprawdę ogromny i niewątpliwie wymaga niezwykle solidnego przemyślenia sprawy przed wybraniem się na zakupy. Chociaż bezkonkurencyjną, zdecydowanie najwyższą jakość dźwięku zapewniają płyty CD na których muzyka zapisane jest w mniej skompresowanym, zajmującym więcej miejsca ale oferującym lepszy dźwięk formacie.

MP3 potrafi być nieco wybrakowane pod tym względem, choć dla większości osób, zwłaszcza niespecjalnie wyczulonych pod tym względem różnica może być bardzo trudna do zauważenia. Ten format ma za to niezwykle dużą zaletę, którą jest ogromna uniwersalność – pasuje do właściwie każdego urządzenia i w żadnym wypadku nie musimy obawiać się, że trafimy na oprogramowanie, które nie będzie go obsługiwać.

Bardzo ważne, zwłaszcza gdy mówimy o korzystaniu z głośników samochodowych jest również niewielki rozmiar plików zapisanych w formacie MP3. Dzięki temu dostęp do muzyki jest znacznie łatwiejszy, można bez problemu zapisać ją na przenośnym dysku, takim jak choćby pendrive, jak również strumieniować za pomocą mobilnego Internetu, przy wykorzystaniu takich serwisów jak popularny Spotify.

jak zrobić dobre nagłośnienie w samochodzie

Warto wybrać więc odtwarzacz, który potrafi obsługiwać Bluetooth, wyposażony jest w przynajmniej jeden port USB lub jest w stanie połączyć się z Internetem. Warto również przyjrzeć się rozdzielczości przetwornika analogowo – cyfrowego, jakości lasera i napędowi modelu, który nas zainteresował. Wszystkie te aspekty mają bardzo duży wpływ na jakość dźwięku, który będzie wydobywał się z naszych głośników samochodowych. Bardzo przydatny jest również pilot, który można przymocować do kierownicy – dzięki temu będziemy w stanie obsługiwać urządzenie, nie narażając na niebezpieczeństwo siebie, ani pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ważne również, żeby wybrany przez nas odtwarzacz obsługiwał subwoofer samochodowy.

Głośniki i subwoofer do auta

Oczywiście, o ile odtwarzacz jest niezbędny do tego, by car audio w ogóle miało rację bytu, o jego jakości decydują przede wszystkim odpowiednie głośniki samochodowe, czy raczej ich dobór oraz rozmieszczenie. Tutaj sprawa jest raczej dość prosta – najlepsze głośniki równają się najlepszej jakości dźwięku.

Rozmieścić powinniśmy je tak, by jak najlepiej wypełniały przestrzeń – niech cały samochód stanie się doskonałym miejscem do słuchania muzyki. Żeby osiągnąć najlepszy efekt z możliwych powinniśmy mieszać ze sobą wszystkie rodzaje urządzeń: wysokotonowe, średniotowe, niskotonowe i oczywiście subwoofer samochodowy, który odpowiada za wspaniały bas. O zaletach tego rodzaju głośników przeczytasz we wpisie: czy warto kupić wubwoofer?

Te pierwsze powinniśmy umieścić w okolicach deski rozdzielczej, na samym przodzie samochodu, minimalnie poniżej uszu kierowcy. Średnio oraz niskotonowe głośniki samochodowe powinniśmy umieścić w okolicy przednich drzwi, po bokach samochodu, żeby jak najlepiej wypełniały przestrzeń dźwiękiem. Jeśli zaś chodzi o subwoofer samochodowy, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Powinniśmy zapłacić za skrzynię rezonansową (droższe rozwiązanie) lub tubę samochodową (to tańsze). Będziemy musieli skorzystać przy tym z pomocy warsztatu. Tak skompletowane nagłośnienie do samochodu zapewni sporo satysfakcji podczas podróży!

Sprawdź też, kiedy potrzebny jest kondensator car audio!

Sending
User Review
2.2 (5 votes)