Kiedy jest potrzebny kondensator car audio?

Kiedy jest potrzebny kondensator car audio?

Marzec 22, 2019 Off By milmix

Co to jest kondensator car audio?

Podczas poszukiwania informacji na temat tego czym kondensator car audio jest, natrafimy na ogromne ilości skomplikowanego tekstu soczyście zalanego technicznym żargonem, który może okazać się zupełnie niestrawny dla czytelnika pozbawionego fachowego wykształcenia. Z tego powodu w tym artykule postaramy się przybliżyć najbardziej podstawową wiedze na temat tego urządzenia, skupiając się znacznie bardziej na jego zastosowaniu, a nie sposobie działania, który może okazać się zwyczajnie trudny do zrozumienia.

Kondensator do zestawu car audio służy do ustabilizowania prądu zasilającego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dostarczyć wzmacniaczowi odpowiednią ilość energii w takich momentach, które wymagają najwięcej energii – na przykład podczas wydobywania wyjątkowo głośnych i głębokich basów, które wypełnią swoimi niskimi tonami całe wnętrze auta.

Oprócz tego kondensator car audio filtruje napięcie, nieustannie korygując wszelkie zakłócenia, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdy chcemy usłyszeć naprawdę głęboki bas, a zamiast niego do naszych uszu dobiegnie chaotyczna krzątanina trzasków, pisków i innych niespecjalnie pożądanych dźwięków.

Akumulator niestety nie wystarcza do odpowiedniego zasilenia car audio. Jego budowa sprawia, że doskonale sprawdza się przy doprowadzaniu do urządzeń samochodowych bardziej stabilnej dawki prądu elektrycznego.

Niestety nie radzi sobie zbyt dobrze podczas dostarczania nagłych, niezwykle wysokich dawek napięcia, które są potrzebne do zasilenia bardzo niskich nut, wydobywanych ze wzmacniacza car audio. Właśnie dlatego tak potrzebny jest kondensator dozestawu car audio, który pomaga układowi zasilającemu auto odpowiednio zarządzać energią.

nagłośnienie samochodowe

Jak podłączyć kondensator?

Kondensator car audio powinien zostać zainstalowany na koniec przewodu odpowiadającego za podłączenie sprzętu audio, jednak żeby działał odpowiednio, trzeba zrobić to dokładnie tak, jak należy. Powinno się go podłączyć równolegle do akumulatora, ale na drugim, oddalonym od niego końcu.

Należy koniecznie przy tym pamiętać o masie kondensatora, która powinna zostać podłączona do tego samego punktu, co masa wzmacniacza. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać potencjał węzła i uniknąć rezystancji przewodu masowego, która może niestety wyrządzić naszym urządzeniom bardzo duże szkody. W tym węźle musi być idealne zero ohmów.

Podczas instalacji kondensatora do zestawu car audio musimy koniecznie pamiętać jak ważnym aspektem jest jego odpowiednia współpraca z resztą układu zasilającego. Jeśli podłączymy kondensator do nieodpowiedniego lub źle przemyślanego układu, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.

Dlatego zanim zdecydujemy się podłączyć to niezwykle ważne urządzenie, powinniśmy wcześniej naprawdę solidnie przemyśleć całą konstrukcję lub skorzystać z pomocy fachowca (to drugie rozwiązanie generuje oczywiście dodatkowe koszty, ale pozwala uniknąć naprawdę kłopotliwych problemów, które wywołamy nieprzemyślanym działaniem).