O czym warto pamiętać wybierając nowoczesne kino domowe?

O czym warto pamiętać wybierając nowoczesne kino domowe?

19 marca, 2019 Off By milmix

Jakość telewizora

Gdy projektujemy zestaw kina domowego, musimy pamiętać, że jego zdecydowanie najważniejszym elementem jest telewizor. Należy więc zadbać o jego odpowiednią jakość. Oczywiście rozdzielczość HD jest absolutnym minimum, nie należy nawet brać pod uwagę zakupu modelu, który nie obsługuje tego standardu. Jeśli pragniemy jednak czegoś więcej, możemy zdecydować się na egzemplarz, który potrafi wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K.

Takich telewizorów jest na rynku coraz więcej i choć dla wielu osób obsługa tak dużej rozdziałki może wydawać się niepotrzebna, kino domowe wyposażone w taki model to świetna inwestycja na przyszłość – z pewnością taka jakość będzie stawała się coraz popularniejsza, aż w końcu przerodzi się w standard, zarówno wśród filmów, jak i gier wideo. By zobaczyć z jak ogromną prędkością rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem, wystarczy wybrać się na popularny serwis Youtube – lista filmów, które można wyświetlać w jakości 4K rośnie we wręcz zastraszającym tempie, a ta możliwość uchodzi wśród użytkowników portalu za dużą zaletę.

domowe kino

Kolejnym elementem telewizora, który niebagatelnie wpływa na jakość użytkowania jest naturalnie jego wielkość. W tym przypadku sprawa jest raczej prosta – im większy ekran uczynimy podstawą kina domowego, tym wygodniej będzie się z niego korzystało. Dwie kwestie, nad którymi wypadałoby się tu szczególnie pochylić, to ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na ustawienie sprzętu (zbyt duży telewizor może okazać się niepotrzebną przesadą i wbrew oczekiwaniom zmniejszyć wygodę korzystania z kina domowego) oraz okablowanie.

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z przewodów na rzecz łatwiejszego i znacznie bardziej komfortowego rozmieszczenia elementów zestawu. W dzisiejszych czasach rozwój technologii doprowadził do tego, że brak kabli nie musi negatywnie wpływać na jakość. Bezprzewodowe kino domowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i zależy im na komforcie.

Zadbaj o przestrzenny dźwięk

Drugim po obrazie najważniejszym elementem filmu jest oczywiście dźwięk. Nie tylko portretuje on akcję i dopełnia wydarzenia widoczne na ekranie, ale też w największym stopniu wpływa na uczucie uczestniczenia w nich, dzięki swojej przestrzenności. To właśnie ten ostatni aspekt wymaga nieco pracy, by dawał najdoskonalsze efekty. Absolutną podstawą jest ampli tuner – urządzenie zarządzające całym dźwiękiem, który zamierzamy wydobyć z pozostałych elementów sprzętu. Wzmacnia i rozdziela dźwięk, co zdecydowanie pomaga w stworzeniu wrażenia przestrzenności.

Kolejnym ważnym elementem zarządzającym audio w kinie domowym jest subwoofer – urządzenie odpowiadające za najniższe tony. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednią głębie basu podczas słuchania muzyki i oglądania filmów.

Jednak nie tylko ampli tuner czy subwoofer są ważne – nie należy zapominać o pozostałych głośnikach. Koniecznie powinno się zadbać o odpowiednią jakość wydobywanego z nich dźwięku i ułożenie ich w taki sposób, by audio możliwie najnaturalniej wypełniało przestrzeń.

Sending
User Review
0 (0 votes)