Jak stworzyć idealne kino domowe?

Jak stworzyć idealne kino domowe?

19 marca, 2019 Off By milmix

Jaki ekran do kina domowego wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić kino domowe w swoim mieszkaniu, nie wydając na to kolosalnej ilości pieniędzy, to jest parę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Podstawą każdego kina domowego jest oczywiście ekran. Aktualnie do wyboru są właściwie trzy w miarę rozsądne drogi. Pierwszą i oferującą zdecydowanie najlepszą jakość jest oczywiście telewizor. Wybór jest tu naprawdę gigantyczny, od ogromnych ekranów LCD, poprzez plazmę i telewizory 3D.

Jeśli nie interesują nas różnego rodzaju gadżety, takie jak ta ostatnia opcja, wystarczy zastanowić się, czy wolimy LCD czy plazmę. Pierwszy z nich oferuje bardziej wyraziste kolory, drugi z kolei lepsze odwzorowanie czerni. Wybór zależy oczywiście od prywatnych preferencji, ale rynek wyraźnie skłania się ku tej pierwszej drodze, traktując drugą raczej jako ciekawostkę. Za to jeśli pragniemy stworzyć bezprzewodowe kino domowe, dobrym pomysłem może okazać się zakup telewizora, który nie wymaga okablowania. Ich wybór na rynku jest coraz większy.

ustawienie kina domowego

Kolejnym ważnym elementem jest wielkość ekranu. Naturalnie większość osób uważa, że im telewizor jest większy, tym lepsze kino domowe, ale prawdę mówiąc, różnica nie jest aż tak zauważalna. Nawet producenci dostrzegli już, że dziecinna wojna na rozmiary staje się zwyczajnie bezsensowna, gdy normą są telewizory LED 50 cali i więcej. Takie przekątne są w zupełności wystarczające dla zdecydowanej większości osób, a ogromna ilość klientów nawet nie może sobie pozwolić na zestaw kina domowego wyposażony w większy telewizor, bo dla tak ogromnego urządzenia zwyczajnie trudno znaleźć miejsce w mieszkaniu.

Monitor lub projektor do kina domowego

Niektórzy ludzie decydują się postawić na inne urządzenie do wyświetlania obrazu. Podstawą kina domowego nie musi być koniecznie telewizor. Jeżeli funkcjonalność jest dla nas ważniejsza od wielkości ekranu, spokojnie możemy postawić na monitor komputerowy. W takim wypadku będziemy mogli urządzić z PC domowe centrum multimedialne o praktycznie nieograniczonym zastosowaniu. W dzisiejszych czasach ekrany monitorów nie są już tak małe jak niegdyś, więc wiele z nich spokojnie mogą zastąpić telewizor.

Możemy też postawić na klimat zamiast technologii i swój zestaw kina domowego przeć na wykorzystaniu projektora. Największą zaletą jest tu naturalnie cena. Tego typu urządzenie jest nieporównywalnie tańsze od telewizora czy monitora, oferując w zamian znacznie większą przekątną od obydwu pozostałych rozwiązań. W ten sposób bardzo łatwo stworzyć również bezprzewodowe kino domowe, które będzie miało przy okazji niesamowicie fajny klimat. Wadami są w tym wypadku niestety dość słaba jakość, zwłaszcza niezbyt dobre odwzorowanie kolorów. Niekiedy potrzeba będzie zadbać o odpowiednie oświetlenie – inaczej obraz będzie zwyczajnie nieczytelny.

Zwróć uwagę na rozmieszczenie kina domowego

Bardzo ważnym elementem jest również odpowiednie rozmieszczenie kina domowego. Warto przede wszystkim ustawić głośniki w taki sposób, by przestrzenny dźwięk jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Jeśli zależy nam na tym aspekcie, warto zaopatrzyć się w ampli tuner. Oprócz tego ważne jest zadbanie o ustawienie ekranu tak, by nie padało na niego naturalne światło, na przykład z okna. Oczywiście musimy przygotować sobie odpowiednio komfortowe miejsce do siedzenia i cieszenia swoją świeżo skonstruowanym stanowiskiem kinomana.

Sending
User Review
0 (0 votes)