Przestój w zakładach przemysłowych – Na czym polega?

Przestój w zakładach przemysłowych – Na czym polega?

26 listopada, 2021 Off By piotrek-adm

Maszyny w poprawnej bezawaryjnej dyspozycji są niezbędne dla efektywnej pracy zakładów przemysłowych. Warto regularnie sprawdzać i dbać o maszyny produkcyjne. Powinno się używać wysokiej jakości komponentów oraz materiałów eksploatacyjnych. Przestój w zakładach przemysłowych może wynikać z wielu powodów. Jedne z najczęstszych to przerwy w dostawach w surowcach, przerwy w dostawie prądu czy awarie maszyn.

Co to jest przestój w zakładach produkcyjnych?

Przestój to okres czasu w którym linia produkcyjna czy sprzęt produkcyjny jest niedostępny z przyczyn niezależnych lub zależnych. Każdy przestój w zakładach produkcyjnych powoduje duże straty. Skutkiem jest obniżona wydajność pracy, obniżone morale pracowników i niezadowoleni klienci. Trzeba, również zaznaczyć, że przestój może być nieplanowany i zaplanowany. Planowanym przestojem może być np. czas poświęcony na serwis lub konserwację maszyn. Niezaplanowany przestój to ten który wspomnieliśmy wcześniej wynikający z przyczyn niezależnych.

przestój w zakładach produkcyjnych

Jak zapobiec przestojom?

Aby skutecznie zapobiegać przestojom w zakładach produkcyjnych powinno się regularnie przeprowadzać oceny ryzyka. Powinno się analizować stan techniczny maszyn, doświadczenie pracowników oraz czas pracy. Te wszystkie czynniki mają wpływ na przestój. Ocena ryzyka to najskuteczniejsza metoda, która ogranicza przestój jak i również straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Również im większa wiedza pracowników tym mniejsza prawdopodobieństwo awarii, dlatego warto, również inwestować w szkolenia i kursy zwiększające kompetencje pracowników.

Sending
User Review
0 (0 votes)